Így figyelj családod egészségére – tippek és trükkök fiatal anyukáknak
Lehet, Neked sem volt egy elérhetetlen, távoli cél az egészségtudatos életmód, már gyermeke(i)d megszületése előtt sem. Mióta pedig családod van, biztosan Te is csak azt keresed, kutatod, mivel hozhatod be az ő életükbe is az egészségesebb ételeket, mozgásformákat, lelki harmóniát, hogy sokáig megmaradhassatok egymásnak boldogságban.
Olvass tovább néhány olyan praktikáért, melyek nekem beváltak a hétköznapokban: gondoskodj egyszerűen, mégis természetesen családod egészségéről!
1. Tápláló, mégis finom ételek az asztalon
Párod és a gyerekek szívéhez is a hasukon keresztül vezet az út, igaz? Fontos, hogy amit az asztalra teszel, finom legyen, és még fontosabb, hogy kellő minőségű és mennyiségű tápanyagot is tartalmazzon. Nincs könnyű dolgunk, ha azt adjuk, amit a boltok polcain találunk. Nyilván Neked is vannak „tuti” lelőhelyeid, például a kedvenc piacod, hentesed, ahonnan a húst vagy zöldséget, gyümölcsöt veszed…
Amit kiemelek, hogy az étkezések változatossága lehet a kulcs, ha a megfelelő táplálkozással nemcsak a testi, hanem a szellemi egészségetekre is pozitív hatással szeretnél lenni. Egy 2023-as tanulmány szerint azok a családok, akik rendszeresen fogyasztanak friss zöldségeket és gyümölcsöket, mintegy 20 százalékkal kevesebb eséllyel szenvednek krónikus betegségektől. Szoktam mondani, hogy az egyik kisfiam miatt zöldségekre, a másik kisfiam miatt pedig gyümölcsökre költünk egy vagyont. Ha a Te gyermeked nem eszik nyersen zöldséget vagy gyümölcsöt, akkor érdemes kipróbálnod például a zöldségfasírt recepteket, amelyeket kedvetek szerint szabadon tudsz variálni. Ki és mit szeret, mikor, kinek, mihez van kedve.
Nekem az egyik kedvencem: 2 nagy fej brokkoli, kb. 250 gr reszelt sajt (lehet trappista is), 150-160 gr (zöldség fajtájától függően) zabpehely (gluténmentes is lehet), 4-5 tojás, só, bors ízlés szerint.
Így készítsd el: miután a brokkolit puhára pároltad egy kis vízen (fontos, az első 5 perc utáni vizet öntsd le róla, mert pajzsmirigy működésedet befolyásolhatja), keverd össze a többi hozzávalóval. Formázz kis pogácsákat a masszából, helyezd őket sütőpapíros tepsire, és kevés olívaolajjal megpermetezve, légkeverésen kb. 40 percig süsd, 170 celsius fokon.
Gyümölcsök esetében ízletes turmixokat tudtok készíteni. Az én gyermekeim mániája különböző összetételű turmixok gyártása. Szinte nincs olyan nap, hogy ne kerüljön ilyen finomság az asztalunkra. Próbáljátok ki az egyik új kedvencünket, az avokádós-banános joghurtot, ami édesség helyett, uzsonnára is tökéletes.
Így készítsd el: 2 érett avocadót turmixolj össze 2 érettebb banánnal és min. 250 gr natúr joghurttal. Turmixolás után max. 2 napig hűtőben tárolható (nálunk előbb el szokott fogyni). Ízlés szerint tehetsz bele magvakat, egyéb gyümölcsöket, mazsolát, mandulát, kedvenc granola fajtákat, és cukrozatlan kakaóporral is fogyaszthatod.
Ugyanakkor, ha a fentieket mind be is tartom (napi szinten törekszem rá), akkor sincsenek illúzióim, hogy az étrendünket bizonyos pontokon szükséges kiegészítenünk. Nekünk a HLBS szemes és por alapú étrend-kiegészítői, funkcionális élelmiszerei (kávé, csokoládé) váltak be, és bizonyítottak az elmúlt évek során. Mindemellett részesítsük előnyben a szezonális gyümölcsök, zöldségek nyers, rendszeres fogyasztását is, hogy az esetleges hiányállapotok kialakulását elkerüljük családi szinten.
2. Aktív élet: legyenek közös családi programjaitok!
Hálás vagyok, mert a Balaton partján nevelkedtem, és itt találtuk meg közös, családi fészkünket is párommal és két kisfiammal. A fiúk mindig mozgásban (biciklivel, sétálva) jutnak el az iskoláig. Délutánonként akár van valami különórájuk (angol, foci, kézilabda, floorball, tehetséggondozás), akár nincs, leckeírás után a kertben focizunk, vagy elmegyünk biciklizni, túrázni. Zsombor sokszor kéri, miközben autóval utazunk: „Anya állj meg, innen hazafutok!”. Ez sokszor több kilométernyi futást jelent. Imádom ezt benne.
Én heti 3 alkalommal biztosan eljutok futni. A statisztikák azt mutatják, hogy azok a gyerekek, akik egy héten legalább 3 alkalommal rendszeresen mozognak, sokkal jobban érzik magukat a bőrükben, és a mozgás pozitív hatással van az iskolai teljesítményükre is. Ha pedig egy héten legalább egyszer közösen is mozogtok, az a családi kapcsolódást is nagyban erősíti: kiránduljatok együtt gyalogosan vagy kerékpárral, elmehettek nyáron vízi túrára, vagy éppen pingpongozni a közeli parkba. Bármi jót tesz, ami a gyerekeket és a felnőtteket is feltölti, és kiszakítja őket a hétköznapokból.
3. Töltődjetek a lelki egyensúlyotokért!
Anyaként talán az egyik legnagyobb kihívás azt elérni, hogy bűntudat nélkül pihenj. Hiszen csak az képes hatékonyan dolgozni, aki a pihenésre is ad magának időt. Sőt, olyan mondást is ismerünk, miszerint boldog gyereket csak boldog anyuka tud nevelni. Egy édesanya pedig akkor lesz kiegyensúlyozott, ha bizonyos időközönként pihenhet. Találd meg, Téged mi kapcsol ki leginkább, és köss szövetséget a családoddal, hogy rendszeresen regenerálódhass. Ők is hamar érezni fogják a változást rajtad és magukon is.
+1 tipp: Együtt a célokért: tervezzétek meg közösen egészséges életviteleteket!
Együtt minden könnyebb, így az egészségesebb életmódra való áttérés folyamata is az lesz családodban, ha együtt fogalmazzátok meg az ezzel kapcsolatos feladataitokat.
Tervezzétek meg együtt a heti menütöket, amiben célul tűzitek ki, hogy több nyers zöldséget, gyümölcsöt fogyasztotok, mérsékelitek a finomított liszttel, cukorral készült élelmiszerek fogyasztását, változatosabban, egészségesebben étkeztek. Elsődleges folyadéknak a vizet választjátok.
Készítsetek együtt egy családi sport naptárat is! Ebben jelöljétek: ki, mit és melyik napokon sportol, és mikor mozogtok közösen. Hajtson Titeket az a tudat, hogy az egészségtudatosságra törekvő családok boldogabbak és kiegyensúlyozottabbak, és ez az életük minden területén kifejti pozitív hatását. Ne várd magadtól, hogy egyből minden megváltozzon. Egy döntés kell, az biztos. A folyamatosság, rendszeresség, kitartás lesz a kulcs.
Most is arra biztatlak: csak tedd meg az első lépést és figyeld meg, milyen jó folyamatokat indít ez el a családod életében.
Ha kíváncsi vagy, hogyan tudod kimaxolni az életed, akkor vedd fel velem a kapcsolatot:
tartsvelem@szilvaireni.com, +36 70 621 7444
Ölellek, Reni